Skip Navigation LinksHome > Discover Us > Pages > contactus > Contact Us > School-Directory
Sign In
Skip Navigation LinksHome > Discover Us > School Directory
1 2 3 Contrast: High | Normal

 School Directory

Telephone: 416-920-6265

Administrative Team
Karen L. Jurjevich
Principal

ext. 208
  Karrie Weinstock
Deputy Principal

ext. 107
  Heather Friesen
Head, Curriculum Innovation and Professional Learning

ext. 102
  Amanda Kennedy
Head, Senior and Middle School

ext. 373
  Sarah Craig
Head, Junior School

ext. 105
  Andrea Stoeckl
Director, Guidance and University Relations

ext. 255
  Denise Power
Director, Student Life

ext. 111
Admissions Kimberly Carter
Director of Enrolment Management

ext. 136
Advancement and Community Engagement Cristina Coraggio
Executive Director, Advancement and Community Engagement

ext. 360
Athletics Katie Flynn
Director, Athletics

ext. 104
Athletics and Wellness Centre Evan Armstrong
Director, Athletics and Wellness Centre

ext. 181
Business Office Leslie Morgan
Executive Director, Finance & Administration

ext. 222
Communications Lydia Levin
Director, Communications and Marketing

ext. 103
Facilities Janet Pehlivanyan
Director, Facilities

ext. 322
Human Resources Patricia DiNicolantonio
Head, Talent Management & Strategy

ext. 358
Information and
Technology
Michael Ianni-Palarchio
Director, Technology & Innovation

ext. 185
Learning Strategies Jane-Anne Tateishi
Director, Learning Strategies

ext. 512
Residence Chevon Cragg
Director of Residence

ext. 110
Principal
Karen L. Jurjevich
Principal

ext. 100
Jennifer Narjes
Executive Assistant to Principal

ext. 208
Deputy Principal
  Karrie Weinstock
Deputy Principal

ext. 107
Marion Pais
Assistant to Deputy Principal

ext. 207
Academics
  Heather Friesen
Head, Curriculum Innovation and Professional Learning

ext. 102
  Kate Hebdon
Director, Academics: Senior & Middle School

ext. 150
  Jane-Anne Tateishi
Director, Learning Strategies

ext. 512
  Alena Oosthuizen
IB Diploma Program Coordinator

ext. 377
  Jordan Small
Diploma Program Core Coordinator

ext. 348
  Candace Benedet
Middle Years Program (MYP) Coordinator

ext. 302
Joe Smith
Computer Studies and Technology Integration, CAS Coordinator

ext. 140
Lorraine Ashtiani
Admin. Assistant, Head, Curriculum Innovation and Professional Learning

ext. 278
Katie McGrath
Coordinator, Academics

ext. 189
Farrah Kyle
Admin. Assistant, Academics

ext. 553
Admissions
Kimberly Carter
Director of Enrolment Management

ext. 136
Ashli MacInnis
Associate Director of Admissions

ext. 505
Carlene Rotherham
Admissions Officer

ext. 215
Norma Jones
Administrative Assistant

ext. 268
Sandy Sheehan
Residence & Admissions Coordinator

ext. 220
Junior School
  Sarah Craig
Head, Junior School

ext. 105
  Evita Strobele
Assistant Head of the Junior School/Primary Years Program Coordinator

ext. 170
  Jeanette Seymour
Head of the Primary Division

ext. 234
  Erika Lo
Head of the Junior Division

ext. 311
  Cathy Russell
IT Coordinator

ext. 248
  Jan Howard
Director of After School Programming

ext. 235
  Carolina Sabayle
Admin. Assistant to Head, Junior School

ext. 238
  Jennifer Ryan
Admin. Assistant Junior School

ext. 237
Senior and Middle School
  Amanda Kennedy
Head, Senior and Middle School

ext. 373
  Siamak Boroomand
Assistant Head, Middle School

ext. 194
  Denise Power
Director, Student Life

ext. 111
  Laurie Kuchirka
Service Learning Coordinator

ext. 253
Sandra Bolté
Senior and Middle School Coordinator

ext. 206
Clare O'Hara
Admin. Assistant to Head, Senior and Middle School

ext. 239
Katelyn Kaczor
Admin. Assistant to Director of Student Life

ext. 330
Deann Rousseau
Exchange Coordinator

ext. 219
Jessica Zhang
Receptionist/Attendance Assistant

ext. 323
Guidance and University Relations
Andrea Stoeckl
Director, Guidance and University Relations

ext. 255
Hayley AvRuskin
Middle School Guidance Counsellor

ext. 264
Laura Bincik
Grade 9-10 Guidance Counsellor

ext. 345
Lauren Caldwell
Middle School Guidance Counsellor and Learning Strategies Teacher

ext. 253
Joanne Colwell
Grade 9-10 Guidance Counsellor

ext. 271
Cory Miller
Guidance and University Counselling Coordinator

ext. 217
Jennifer Stumborg
Guidance and University Counsellor

ext. 275
Alexia Citak
Career Studies

ext. 221
Lily Gambin
Career Studies

ext. 351
Elizabeth Jennings
Administrative Assistant, Director, Guidance
and University Relations

ext. 214
Niroshiya Nagendran
Guidance Assistant

ext. 339
Learning Strategies
Jane-Anne Tateishi
Director, Learning Strategies

ext. 512
Lauren Caldwell
Senior School Learning Strategies

ext. 389
Jennifer Sontrop
Senior School Learning Strategies

ext. 365
Alexia Citak
Learning Strategies Teacher

ext. 251
Susan Gray
Junior School Learning Strategies

ext. 168
Lisa Dumont
Junior School Learning Strategies

ext. 168
Ellen McDonald
Admin. Assistant. Director, Learning Strategies

ext. 216
Chandaria Research Centre
Mira Gambhir
Director, Chandaria Research Centre

ext. 361
Public Speaking and Debating
Sarah Sahagian
Coach, Public Speaking and Debating


International Languages
Alena Oosthuizen
International Languages

ext. 221
Megan Kenney
International Languages Coordinator

ext.
Student Support and Wellness
Marjorie Sauder
Head Nurse

ext. 229
Joelle Therriault
Lead Social Worker

ext. 327
Carolyn Mak
Junior School Social Worker

ext. 231
Junior Kindergarten
Jan Howard

ext. 236
  Jennifer Goba

ext. 236
Senior Kindergarten
Marie Ransom

ext. 234
Abigail Preuss

ext. 234
Grade 1
Jeanette Seymour

ext. 354
  Andrea Russell

ext. 174
Grade 2
Christine Bodt

ext. 146
  Michelle Levy

ext. 172
Grade 3
Carol Dugas

ext. 521
Samantha Cohen

ext. 187
Grade 4
Andrea Mills

ext. 290
Michelle Iwata

ext.
Grade 5
Danielle Ross

ext. 168
Andrea Hess

ext. 509
Grade 6
Marianne Long

ext. 157
  Erika Lo

ext. 311
Art
Jacinthe Roy

ext. 262
  Allyson Payne

ext. 262
  Gabrielle Noel

ext. 262
French
Erna Relle

ext. 175
Carrie Gentes

ext. 175
Andrea Fazio

ext. 175
Junior School Music
Luanne Schlueter

ext. 286
Physical Education
Kristin Buchanan

ext. 241
Sharon Crawford

ext. 241
Kathy Stegenga

ext. 218
Junior School Library
Fatma Faraj
Librarian

ext. 261
Ariana Ferrone
Library Technician

ext. 520
After School Program
Jan Howard
Director of After School Program

ext. 235
Gillian McCord
Supervisor After School Program & Supervision

 
Alexandra Lavkulik
After School Program

 
Emily Hopkinson
Dance Instructor/After School Program

 
Lindsay Denning
After School Program

 
Vanessa Jattan
After School Program

 
Sara Akbari
Music Conservatory Assistant

 
Drama, Music & Dance
Judith Friend
Instructional Leader, Performing Arts

ext. 266
Jennifer Boisvert

ext. 202
Amy Helsby

ext. 511
Adrianna Lee

ext.
Erin O'Rourke

ext. 209
Scott Harbin
Music

ext. 228
Nancy Olfert
Music

ext. 352
Annie Wood
Dance

ext. 209
English, ESL & Mandarin
Jillian Strimas
Instructional Leader, English, ESL & Mandarin

ext. 221
Kelly Longmore
ESL Coordinator

ext. 162
Jennifer Boisvert
Personal Project Coordinator

ext. 164
Coral Chen
Mandarin

ext. 221
Ophelia Bou

ext. 221
Jordan Small
Diploma Core Coordinator

ext. 221
Emma Taman

ext. 524
Sophie Tsonis

ext. 162
Karen Whitaker

ext.
Owen Williams

ext. 221
Integrated and Computer Technology
Joe Smith
Department Head

ext. 140
Erin O'Rourke

ext. 140
Terence Carty

ext. 140
Mathematics
  Edith Louie
Instructional Leader, Mathematics

ext. 223
Jarrod Baker

ext. 267
Siamak Boroomand

ext. 194
Terence Carty

ext. 140
Heather Cornford

ext. 223
Christie DesRoches

ext. 179
Martha Fieltsch

ext. 267
Colleen Ketchum

ext. 280
Andrew Lorrison

ext. 267
Trevor Ritchie

ext. 267
Gail Schwiersch

ext. 267
Carol Van Wagner

ext. 223
Modern and Classical Languages
  Michelle Doyle
Instructional Leader, Modern Languages

ext. 307
Jade Bloom

ext.
Theresa Fuller

ext. 315
Nicole Hallett

ext. 310
Sylvie Henderson

ext. 364
Katie Knox

ext. 334
German Londono

ext. 144
Lamia Mokbel

ext. 508
Marc Walker

ext.
Physical and Health Education
Kimberly Kniaz
Instructional Leader, Physical and Health Education

ext. 141
Jackie Bennett

ext. 304
Alison Troy

ext. 152
Lily Gambin

ext. 351
Carlene Rotherham

ext. 215
Denise Smith

ext. 178
Science
Deepa Raj
Instructional Leader, Science

ext. 309
Candace Benedet

ext. 302
Emily Bennett

ext.
Chandra Boon

ext. 329
Tran Chiem

ext.
John Heder

ext. 381
Laurie Kuchirka

ext. 186
Brad Moyle

ext. 197
Emma Taman

ext. 524
Alison Troy

ext. 152
Julia White

ext. 522
Sharon Cameron
Lab Technician

ext. 357
Aisha Ejaz
Lab Technician

ext. 144
Social Science
Nathalie Millette
Instructional Leader, Social Sciences

ext. 305
Jarrod Baker

ext. 380
Daniel Brownson

ext.
Allison Campbell-Rogers

ext. 369
Tracy Dalglish

ext. 394
Hannah Fransen

ext. 363
Meagan Hamilton

ext. 346
Megan Kenney

ext.
Laurie Kuchirka

ext. 186
Jane Marshall

ext. 341
Heather McCann

ext. 397
Emma Pickard

ext.
Stephanie Supino

ext. 335
Visual Arts
Bernadette Badali
Instructional Leader, Visual Arts

ext. 328
  Anna Bouzina

ext.
  Lindsay Erdman

ext. 210
  Samantha Koscec

ext. 347
  Erin O'Rourke
Film Teacher

ext. 140
Resource Centre
Samhita Gupta
Teacher-Librarian

ext. 219
Deann Rousseau
Library Manager

ext. 349
Julie Cristinzo
Library Technician

ext. 188
Advancement and Community Engagement
Cristina Coraggio
Executive Director, Advancement and Community Engagement

ext. 360
Lydia Levin
Director, Communications and Marketing

ext. 103
Jason Balaban
Associate Director, Development

ext. 165
Tanya Pimenoff
Associate Director, Alumnae Relations

ext. 285
Emily Kulin
Senior Manager, Annual Giving &
Advancement Communications

ext. 503
Christine Magsalay
Advancement Admin. Assistant

ext. 319
Gillian Minsky
Communications Officer

ext. 270
Joshua Sacco
Senior Development Officer,
Database Management

ext. 333
Bob Shaw
Communications Officer

ext. 279
Athletics
Katie Flynn
Director of Athletics

ext. 104
Vishnu Persaud
Assistant Director of Athletics

ext. 250
Lindsay Goetz
Fitness Coordinator

ext. 130
Scott Fleming
Rowing Coach

ext. 356
Emily Gregoire
Aquatics Coordinator

ext. 203
Tammy van der Walt
Fitness Instructor

ext. 130
Athletics and Wellness Centre
Evan Armstrong
Director, Athletics and Wellness Centre

ext. 181
Clare Weisser
Admin. Assistant

ext. 513
Elliott Philips
AWC Operator

ext. 513
Business Office
Leslie Morgan
Executive Director, Finance & Administration

ext. 222
Anushiga Piraba
Accounts Payable

ext. 135
Tatiana Troshina
Student Billing Assistant

ext. 295
Rohini Senathirasa
Accountant

ext. 293
Sinduza Sithu
Accounting Analyst

ext. 281
Alison Mercer
Business Office Assistant

ext. 259
Information Technology Services
Michael Ianni-Palarchio
Director, Technology & Innovation

ext. 185
Vishnu Persaud
Network Administrator

ext. 250
Don Maclean
Database Administrator

ext. 260
Saiqa Hazari
Database Specialist

ext. 109
Daniel Cerqueira
Helpdesk Supervisor

ext. 192
Alan Lee
Helpdesk Technician

ext. 282
Adam Guzzo
Helpdesk Technician

ext. 299
Sharanigan Aloysius
Helpdesk Technician

ext. 530
IT Helpdesk

ext. 444
Residence
Chevon Cragg
Director of Residence

ext. 110
Sandy Sheehan
Residence Coordinator

ext. 220
Marjorie Sauder
Head Nurse

ext. 229
Paulina Su
Senior Residence Don

ext. 289
Monika Bassi
Residence Don

ext. 528
Laura Bell
Residence Don

ext. 177
Kalista Clement
Residence Don

ext. 528
Renee Faubert
Residence Don

ext. 331
Madeline Murray
Residence Don

ext. 331
Melissa Sutton
Part Time Don

ext. 331
Josee-Trinh De Freitas
Weekend Residence Don

ext. 287
Sara Chaudhry
Weekend Residence Don

ext. 287
Uniform Shop
Andrea McAnally
Shop Manager

ext. 273
School Facilities
Janet Pehlivanyan
Director, Facilities

ext. 322
Alex Davidson
Facilities Manager

ext. 201
Aaron Atkinson

ext. 201
Daniel Cardinal

ext. 515
Karel Hlobil

ext. 191
Andrew Koshurin

ext. 190
Rocael Lima

ext. 201

10 Elm Avenue, Toronto, ON M4W 1N4, Canada

Tel: 416-920-9741 | admissions@branksome.on.ca